Wyciskane soki stosowane w medycynie cz I.

Lecznice właściwości soków znamy od naprawdę dawna. Od wieków stosowane były w przypadku rozmaitych chorób oraz schorzeń. Nie brakuje również prac naukowych, które poświęcone są właściwościom soków oraz ich wykorzystaniu w medycynie.

Dzisiaj nie mamy żadnego problemu z dostępem do egzotycznych owoców. Bez trudu można także przygotować z nich pyszny sok. Wszystko za sprawą wyciskarek oraz sokowirówek, które pozwalają na uzyskanie nawet o sto procent soku więcej niż w przypadku innych znanych metod. Aby jednak wiedzieć, jakie właściwości ma dany rodzaj soku, koniecznie trzeba zapoznać się ze składem oraz zastosowaniem rozmaitych owoców.

Sok z owoców cytrusowych

W owocach cytrusowych zawarte są ogromne ilości kwasów. To właśnie dlatego wiele osób uważa, że picie z nich soków nie jest zbyt przyjemne. Jednak od lat znane są nam lecznicze właściwości owoców cytrusowych. Cytryny zawierają ogromne ilości kwasu askorbinowego, czyli popularnej witaminy C. Dawniej sokiem z cytryn leczono schorzenia żylne, do których zalicza się żylaki, zapalenia żył, przekrwienia żylne. Soku z tych owoców używano zarówno do picia, jak i przygotowywania okładów.

właściwości soków z cytrusów Szklanka soku wyciśniętego z grejpfruta to gwarancja dostarczenia sobie dziennej dawki witaminy C. Warto pamiętać, że jest to sok, który wspomaga również proces odchudzania. Do tego zawiera w sobie blisko osiemset szczepów rozmaitych bakterii. Z tego powodu skutecznie chroni nas przed przeziębieniem w okresie jesienno – zimowym. Mandarynki morele to owoce, które posiadają mnóstwo właściwości odżywczych.

Chińczycy od wieków wierzą, że przyrządzony z nich sok zagwarantuje nam doskonałą kondycję oraz wieczną młodość i życie. Sok z jabłek i gruszek Sok z gruszek to doskonały naturalny środek na stan gorączkowy. Sprawdza się on również jako środek, który skutecznie przyspiesza gojenie się ran. Jeśli chodzi o sok z jabłek ,to dzisiaj wiadomo, że pomaga on skutecznie zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera. Wszystko za sprawą wpływu na poziom acetylocholiny, która bezpośrednio wpływa na stan naszego mózgu.

Story Page